2022 STANDING COMMITTEES 
Budget and Finance

Michael S. Swindell, Esq., Chair

Dewana F. Looper, Esq., Co-Chair

Grady L. Beard, Esq.

Donna R. Croom

Stephanie L. Pugh, Esq.

Janet Lovelace, Chair

Patricia Kline, Co-Chair

Kathleen Anderson

Holly S. Atkins, Esq.

Grady L. Beard, Esq.

David Benenhaley

Michael E. Chase, Esq.

Donna R. Croom

Barbara A. Cullum

Richard V. Davis, Esq.

E. Courtney Gruber, Esq.

Roy A. Howell, III, Esq.

Matthew W. Jackson, Esq.

Commissioner Melody L. James, Esq.

Angie Kohl

Betsy Mapes

Commissioner Gene McCaskill

Lena Meredith, Esq.

Allison Nussbaum, Esq.

Joe Paonessa

Stephen R. Ratliff

Andrea C. Roche, Esq.

Rachael Stephenson

C. Daniel Vega, Esq.

Tim Wallace

Leslie M. Whitten, Esq.

Commissioner Avery B. Wilkerson, Jr.

Ron Winburn

Michelle Yarbrough

Steve Yuhas, M.Ed.

Medical Seminar

Linda McCallister, Chair

Stephanie L. Pugh, Esq., Co-Chair

Grady L. Beard, Esq.

Ashlan Camp

Commissioner R. Michael Campbell

Gary M. Cannon

Amy V. Cofield, Esq.

Donna R. Croom

Lee Dixon, Esq.

Amity Edmonds, Esq.

Erin Farthing, Esq.

Nick Haigler, Esq.

Daniel Hayes, Esq.

Lisa Hollifield, RN

Suzanne Jebaily, Esq.

Lang Kelly

Peter P. Leventis, Esq.

Kenya Miller, Esq.

Michael S. Swindell, Esq.

Commissioner Aisha Taylor, Esq.

Joe Wideman, Esq.

Steve Yuhas, M.Ed.

 

inspirational Award

Commissioner T. Scott Beck, Esq., Chair

Grady L. Beard, Esq.

Donna R. Croom

Barbara Cullum

Richard V. Davis, Esq.

Commissioner Melody L. James, Esq.

Jo Lee MacLeod

Andrea C. Roche, Esq.

Lana H. Sims, Esq.

Michael S. Swindell, ,Esq.

Steve Yuhas, M.Ed.

 

 

2023 One-Day Seminar

Regan A. Cobb, Esq., Chair

Betsy Mapes, Co-Chair

Grady L. Beard, Esq.

Janeen Cantillion

Julie Carlisle

Alicia Clawson, Esq.

Donna R. Croom

Ashley Dixon, Esq.

Amanda Goldsberry

Commissioner Melody L. James, Esq.

Mari Martin

Colleen Motley

Allison P. Sullivan, Esq.

Tosca Walls

Tearsa White

Policies & Procedures

Lana H. Sims, Jr., Esq., Co-Chair

Steve Yuhas,  M.Ed., Co-Chair

Grady L. Beard, Esq.

Donna R. Croom

Dewana Looper, Esq.

Andrea C. Roche, Esq.

Stephen Ratliff

Tim Wallace

Dewana F. Looper, Esq., Chair

Grady L. Beard, Esq.

Stephanie L. Pugh, Esq.

Michael S. Swindell, Esq.

Tim Wallace

Steve Yuhas, M.Ed.

 

Grady L. Beard, Esq., Chair

J. Russell Goudelock, II, Esq. , Co-Chair

Mark T. Arden, Esq.

Wallace G. "Buster" Holland, Esq.

Ronald J. Jebaily, Esq.

W. Justin Kohl

Stanford E. Lacy, Esq.

Patricia L. Rediehs

William S. Shaughnessy, Esq.

Harold J. "Hal" Willson, Jr., Esq.

Vincent C. Northcutt, Esq., Chair

Amy V. Cofield, Esq., Co-Chair

Grady L. Beard, Esq.

Gary M. Cannon

Donna R. Croom

Suzanne Jebaily, Esq.

Jeffrey S. Jones, Esq.

Kenya Miller, Esq.

Andrea C. Roche, Esq.

Tim Wallace

Lifetime Service Award
Marketing and Membership
Educational Conference
Audit, Property and Facilities